خانه / تحقیقات بازار / بیان مسئله و اهداف تحقیق

بیان مسئله و اهداف تحقیق

مرحله اول: بیان مسئله و اهداف تحقیق

تحقیقات بازار  با تعیین مسئله ای که باید حل شود یا پرسشی که باید جواب داده شود آغاز می شود.

هدف مرحله اول چیست؟

موضوع مرحله اول تحقیقات بازار بیان مسئله ای است که تحقیق به آن پاسخ خواهد داد، می باشد. این مرحله شامل تعیین متغیرهای تصمیم و اهداف تحقیق می باشد. در نگاه اول این مرحله خیلی آسان بنظر می رسد. مگر چیزی آسان تر از بیان مشکلات و مسائل بازاریابی و جود دارد؟ اما به یاد داشته باشید که بیشتر پروژه های تحقیقاتی که در ابتدا خیلی آسان تر از چیزی که در واقع هستند بنظر می رسند به شکست می انجامند.

بسیار مهم است که مسئله تحقیقات بازار  بیش از حد محدود یا بیش از حد گسترده تعیین نشود. در مورد اول بدلیل اینکه تمرکز بسیار محدود بوده است، مسئله اصلی از دید محقق پنهان می ماند و اگر هم مسئله درست بیان شود، متغیرهای ، مثل موانع جلوگیری از کپی برداری رقیبان، نادیده گرفته می شوند.

در مورد دوم بدلیل اینکه داده های زیادی جمع آوری شده است، و البته هزینه قابل توجهی نیز برای آن پرداخت شده است، بسیاری از داده ها هرگز استفاده نخواهند شد. این اطلاعات ضرورتا به مسئله مورد نظر وابسته نیست.

همیشه پیدا کردن مقدار مناسب داده ها برای تحقیق تا زمان گذشت مدت زمانی از آغاز جمع آوری داده ها امکان پذیر نیست.

در تحقیق کیفی، تغییر بیان مسئله بعد از گذشت مدت زمانی از شروع ضرورتا دلیل بر برنامه ریزی ضعیف نیست. در واقع، امکان دارد این موضوع نشان دهنده یادگیری جدید و ماهیت تکرار تحقیقات کیفی می باشد.

چرا بیان یک مسئله مهم می باشد؟

نوشتن بیان مسئله برای تحقیق هم کاربردی و هم مهم است. بیان  مسئله به وضوح مواردی که باید در تحقیق مد نظر گرفته شوند را بیان می کند و بنابراین گام کاربردی در تعیین کسب منابع مورد استفاده برای تحقیق خواهد بود. نوشتن بیان مسئله بدلیل اینکه مشخص می کند ما چقدر به رویکرد مسئله تحقیق نزدیک یا از آن دور هستیم، حیاتی است.

  • تحقیق باز با تحقیق کیفی و تحقیق بسته با تحقیق کمی مرتبط است.
  • تحقیق کمی بدنبال تعیین روابط میان مجموعه ای از متغیرهاست.
  • هدف تحقیق کیفی بدست آوردن درکی از یک پدیده است.

پروژه تحقیق بازار در تلاش پر کردن شکافهای دانش در مورد یک پدیده است. در تحقیقات معمولی این موضوع با مرور رسمی پیشینه شروع می شود. در تحقیق بازار سوالات تحقیق معمولا از کارمندان در مورد دستیابی به اهداف بازاریابی خاص مطرح می شود.

چگونه محقق بازار سوالات تحقیق معنی دارد را تشخیص می دهد؟

یکی از بهترین راههای شناسایی شکاف دانش نوشتن تمامی سوالاتی که محقق بازار و یا دیگران در ارتباط با موضوع یا وضعیت تحقیق دارند می باشد. زمانی که دیگر سوالات رو به اتمام هستند، باید بدنبال طبقه هایی می توان سوالات را در آن قرار داد بود.  هم قبل و هم بعد از ساختن زیر گروهها بدنبال سوالی که نوک پیکان است باشید. این سوال احتمالا اولین پیش نویس بیان مسئله یا سوال تحقیق می باشد.

تفاوت مهم بین تحقیق معمولی و تحقیق بازار بعد محور تصمیم است.

برنامه ریزی به سمت عقب از تصمیم کسب کار به مدیر کسب و کار و محقق بازار کمک می کند تا با اولویت ها و اهداف تحقیق در ارتباط بمانند. غیر معمول نیست که پروژه تحقیق بازار نسبت به تحقیق برنامه ریزی تصمیم، اکتشافی تر، توصیفی تر یا سببی تر باشد.

تحقیق بازار اکتشافی بدنبال ارائه بینش هایی به مسئله بازاریابی، ایده های جدید و یا پیشنهاد طیفی از راه حل های ممکن که باید مورد توجه قرار بگیرند می باشد. این موارد بعدا هویت تصمیمات کسب و کار را تشکیل می دهد.

  • تحقیق بازار توصیفی بدنبال تعیین اهمیت یک متغیر بازاریابی می باشد.

برخی از تحقیقات بازار در شکل و اهداف تجربی هستند تا روابط علت و معلولی را امتحان کنند.

درباره ی taghiloo.sh@gmail.com

مطلب پیشنهادی

موتور جستجو چطور کار می کند؟

موتور جستجو چطور کار می کند؟ زمانی که بدنبال نزدیکترین کافی شاپ در موتور جستجو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *