خانه / تحقیقات بازار / توسعه طرح کلی تحقیق

توسعه طرح کلی تحقیق

مرحله دوم: توسعه طرح کلی تحقیق

مرحله دوم دستخوش بیشترین تغییرات بوده است. نوآوری های فن آوری ابزارهای تحقیق را به سوی محیط دیجیتالی سوق داده اند.

موضوع مرحله دوم تحقیق بازار تعیین کارآمدترین روش جمع آوری اطلاعاتی که پیش بینی می شود برای ارائه  پاسخ سوالات تحقیق مورد استفاده قرار می گیرد، است. طراحی برنامه تحقیق مسئولیتی پیچیده است زیرا شامل تصمیمات مختلفی می باشد. تحقیق بازار باید مشخص کند که چه منابع داده ای مورد استفاده قرار گیرد، چه رویکردی در تحقیق اتخاذ شود، چگونه انحراف داده ها محدود شود، په ابزار تحقیقی مورد استفاده قرار گیرد، چگونه برنامه نمونه شکل بگیرد، حریم خصوصی شرکت کنندگان چگونه حفظ شود، و چه روشهایی برای تماس با شرکت کنندگان مورد استفاده قرار گیرند. نکته بسیار مهم برآورد هزینه های اجرای برنامه تحقیق است.

داده های اولیه و ثانویه

قبل از اینکه محقق بازار مشخص کند که چه ابزاری مورد استفاده قرار می دهد، تصمیم گیری در مورد منابع داده مورد استفاده باید انجام شود. محقق بازار می تواند داده های اولیه، یا ثانویه جمع آوری کند، و یا از هر دو روش استفاده کند. داده های اولیه برای اولین بار برای پروژه تحقیقی به خصوصی و یا برای هدف خاصی جمع آوری می شوند.

داده های ثانویه قبل از شروع پروژه تحقیقاتی جدید موجود هستند و برای هدف دیگری جمع آوری شده بودند. تمایز بین داده های اولیه و ثانویه این است که داده هایی که تازه جمآوری می شوند با موضوع تحقیق در ارتباط هستند. اگر محقق می تواند از داده های ثانویه برای پاسخگویی به سوالات تحقیق استفاده کند، مطمئنا استفاده از آنها به صرفه تر خواهد بود و در اکثر مواقع نیز رایگان در اختیار محقق قرار می گیرد. و همچنین داده های ثانویه به سریعا قابل استفاده می باشد و نیاز نیست تا زمان تکمیل مطالعه منتظر ماند.

نقطه ضعف اساسی داده های ثانویه این است که به منظور تحقیق جمع آوری نشده اند و مکن است ناقص، غیردقیق، تاریخ گذشته و  یا نامعتبر باشند. در این صورت محقق الزاما می بایست به جمع آوری داده های اولیه بپردازد.

آزمایش پایلوت

عموما جمع آوری داده های اولیه با نوعی از آزمایش پایلوت آغاز می شود، حتی اگر خیلی ساده، مثل مصاحبه با جمعی از افراد برای درک احساس آنها در مورد موضوع یا سوالی باشد. پس از آزمایش پایلوت، ابزار رسمی تحقیق توسعه می یابد، آزمایش می شود و سپس در زمینه مرتبط برای انجام پژوهش مورد نظر، همه برطبق برنامه تحقیق، به کار می رود.

4 ابزار برای جمع آوری داده های اولیه تحقیق

4 نوع اصلی برای ابزار تحقیق در دسترس محققان قرار دارد: (1) پرسشنامه یا نظر سنجی، (2) ابزار روانشناسی، (3) وسایل مکانیکی، و  (4) سنجش های کیفی

1-  پرسشنامه یا نظر سنجی: استفاده از نظر سنجی ها از معمول ترین روشهای جمع آوری داده های اولیه می باشد. اگرچه ابزار نظرسنجی منعطف و نسبتا ارزان است، ولی قبل از پخش پرسشنامه برای نمونه گروه هدف، باید به طور پایلوت امتحان شود. به شکلی که سوالات مطرح می شوند باید توجه شود تا مطمئن بود که به طوری که انتظار می رود عمل می کنند و در کل به موضوع تحقیق مربوط می باشد. تهیه سوالات نظرسنجی تلفیقی از علم و هنر است.

2-  ابزار روانشناسی: سه ابزار مهمی که اغلب برای جمع آوری داده های اولیه استفاده می شوند عبارتند از:

(1) تکنیک سوالات نردبانی، (2) مصاحبه عمیق، و (3) آزمایش های Rorschach-like

  • تکنیک سوالات نردبانی در مورد نظرات و دیدگاههای پاسخگویان عمیق تر کاوش می کند. هر سوالی که طرح می شود با توجه به جواب سوال قبلی است. تکنیک نردبانی به طور گسترده ای در روش های حل مسئله و کارگروه های خلاق استفاده می شود.
  • مصاحبه عمیق که حتی از تکنیک نردبانی هم عمیق تر کاوش می کند، توسط ارنست دیشتر مطرح شد. دیشتر طرفدار تحقیق کیفی بود.
  • آزمایش های Rorschach-like که به اسم روش استخراج استعاره های زالتمن (Zaltman Metaphoric Elicitation Technique (ZMET)) معروف است از تصاویر استعاره ای برای دستیابی به وابستگی هایی که مصرف کنندگان به نوع خاصی از محصولات دارند استفاده می کند. شرکت کننده در تحقیقات بر مبنای ZMET تصاویری از مجموعه وسیعی از عکسها بدون استفاده از نوشتار، جمع آوری می کند تا با کمک آن احساسات تعلق و تفکر خود در رابطه با محصول را بیان کنند.

3-  وسایل مکانیکی گاهی اوقات برای سنجیدن پاسخ های فیزیولوژیک شرکت کنندگان به ویژگی ها یا تبلیغات در مورد محصول مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع چیزی که اندازه گیری می شود علاقه یا احساس پاسخ نسبت به چیزی که می بیند، می شنود، احساس می کند، یا بو می کند است. دوربینهایی که حرکات چشم را اندازه می گیردند وسایلی از این دست هستند.

4-  سنجش های کیفی روز به روز در بین مشتریان محبوب تر می شوند. در تحقیقات کیفی امکان اطلاع از دیدگاههای واقعی مشتریان بیشتر می باشد.

 

درباره ی taghiloo.sh@gmail.com

مطلب پیشنهادی

موتور جستجو چطور کار می کند؟

موتور جستجو چطور کار می کند؟ زمانی که بدنبال نزدیکترین کافی شاپ در موتور جستجو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *