خانه / تحقیقات بازار / جمع آوری داده یا اطلاعات

جمع آوری داده یا اطلاعات

مرحله سوم: جمع آوری داده یا اطلاعات

گام سوم تحقیقات بازار – جمع آوری داده ها یا اطلاعات – مستلزم تصمیمات مهم است. یکی از اولین چیزهایی که در این مرحله باید مدنظر قرار گیرد، چگونگی برقراری ارتباط با شرکت کنندگان است. مثل شاید فکر کنید استفاده از نظرسنجی پستی با توجه به نرخ بازگشت پاسخ آن بسیار پرهزینه است. از نظر سنجی های تلفنی نیز می توان استفاده کرد.

 

روش های مصاحبه

مصاحبه عمیق یکی از روشهای بسیار منعطف جمع آوری اطلاعات می باشد. از فواید این روش مشاهده رفتار و حرکات پاسخ دهندگان است. مصاحبه ها می توانند به دو شکل انجام شوند: مصاحبه منظم و مصاحبه توقفی.

مصاحبه های منظم وقت گیر هستند، نیاز به ملاحظات محاسبه ای برنامه ریزی و زمانبندی، و انجام آن پرهزینه می باشد. استفاده از روشهای نمونه گیری سخت در مصاحبه منظم باعث شده است که مجموعه ی داده های سودمندی بدست آید. علاوه بر این، مصاحبه کنندگان باید به خوبی آموزش ببینند و تعصب و احساسات خود را نشان ندهند تا جنبه چهره به چهره بودن مصاحبه عمیق روی مصاحبه شونده تاثیر نگذارد.

مصاحبه توقفی در مراکز خرید، گوشه خیابان، و حتی دم در خانه افراد انجام می شود. روش نمونه گیری در این روش غیراحتمالی است. بنابر دلایل واضح مصاحبه توقفی باید مختصر و مفید باشد و سوالات سخت در آن استفاده نشود.

در غیر اینصورت ممکن است مصاحبه شونده وسط سوالات محل را ترک کند. یک نمونه مصاحبه توقفی زمانی رخ می دهد که افراد در مورد جنسی که اندکی پیش آن را خریده اند. در این روش می توان از کارت قرعه کشی، جایزه و غیره برای انگیزه دادن به پاسخ دهندگان برای شرکت در نظرسنجی استفاده کرد.

جمع آوری آنلاین داده به سرعت در حال جایگزینی روشهای دیگر دستیابی به اطلاهات مصرف کننده می باشد. نظرسنجی های مختصر به کثرت در اینترنت استفاده می شوند و حتی برخی شرکتها که علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مصرف کنندگان خود می باشند اسپانسر چت روم نجمن ها می شوند. گروه های تمرکز نیز به صورت آنلاین و افراد ناشناس قابل برگزاری است.

ویژگی های جمع آوری داده ها

استراتژی جمع آوری داده ها از نزدیک به نوع پژوهش که فلسفه های پایدارو سنت های قوی اساس و بنیاد آن را تشکیل می دهد، گره خورده است. در عرصه تغییر با سرعت تحقیقات بازار، این سنت ها با ورود تکنولوژی که روشهای جدیدی را پیش رو می گذارد در حال فرسایش می باشند. استفاده از وسایل الکترونیکی نظر سنجی مشتریان به دلایل زیادی مفید است. با توجه به زیرساخت ها، جمع آوری داده های دیجیتال سریع، بدون خطا، و اغلب سرگرم کننده برای مشتریان می باشد. با توجه به اینکه داده ها دیجیتال می باشد، ویرایش و تجزیه و تحلیل داده ها بسیار سریعتر صورت می گیرد.

صرفنظر از اینکه داده های چگونه جمع آوری می شوند، عنصر انسان همیشه مهم می باشد. دانش متخصص محقق بازار باعث می شود تحقیقات بازار در جریان های مختلفی قرارا گیرد. برای مثال دانش تخصصی محقق بازار در مدل سازی معادله ساختاری و شبیه سازی شبکه ای بسیار حیاتی است. تحقیقات بازار هوشمندانه نیاز به برنامه ریزی، بدون توجه به پلت فرم دارد.

درباره ی taghiloo.sh@gmail.com

مطلب پیشنهادی

موتور جستجو چطور کار می کند؟

موتور جستجو چطور کار می کند؟ زمانی که بدنبال نزدیکترین کافی شاپ در موتور جستجو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *