خانه / تحقیقات بازار / تجزیه و تحلیل داده ها یا اطلاعات در تحقیقات بازار

تجزیه و تحلیل داده ها یا اطلاعات در تحقیقات بازار

مرحله چهارم در تحقیقات بازار تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات می باشد.

تعداد داده هایی که در مطالعه تحقیقات بازار جمع آوری می شود سرسام آور است. بنابراین سازماندهی داده ها و تقلیل داده ها دو جنبه بسیار مهم در تحلیل داده ها می باشد. این مرحله و تشخیص دادهای اصلی و مهم بسیار حیاتی می باشد. آرایه ی موثری برای روش های سازماندهی و تقلیل داده ها موجود می باشد.

محقق بازار داده ها را جدول بندی یا توزیع فراوانی آنها را گردآوری می کند. میانگین و دیگر ابزار پراکندگی روش های معمول تحلیل داده های با توزیع فراوانی در دسترس می باشد. اغلب مواقع از آمار پیشرفته و روشهای تصمیم گیری نیز برای بیشینه ساختن اطلاعاتی که از داده های تحقیق قابل استخراج است، استفاده می شود.  بخش زیر توضیحات مختصری از چند ابزار آماری، مدل های پشتیبانی تصمیم، و روال های بهینه سازی معمول مورد استفاده را شرح می دهد.

ابزار های پشتیبانی تصمیم تحقیقات بازار کمی

روش های آماری

  • رگرسیون چندگانه ( Multiple Regression): این روش آماری برای تخمین معادله مناسب شرح تغییر مقدار متغیرهای وابسته زمانیکه متغیرهای مستقل تغییر می یابند بکار می رود. یک مثال ساده تحقیقات بازار تخمین بهترین معادله برای تبلیغات با درک نحوه تغییر درآمد حاصل از فروش (متغیر وابسته) در رابطه با تغییر هزینه ی تبلیغات، محل تبلیغات، و زمانبندی تبلیغات است.
  • تحلیل تفکیکی: (Discriminant Analysis): این روش آماری برای طبقه بندی افراد، محصولات، یا دیگر موارد ملموس به دو یا چند دسته است. یک مثال ساده برای آن این است که تشخیص دهیم چه کانالهای تبلیغاتی برای انواع مختلف محصولات اثر بخش تر می باشد.
  • تحلیل عاملی (Factor Analysis ): این روش آماری برای تعیین قوی ترین ابعاد اساسی یک مجموعه بزرگتر متغیرها که همبستگی دارند به کار می رود. زمانیکه اکثر متغیرها همبسته هستند، تحلیل عاملی روابط قویتر را مشخص می کند. محقق بازار از تحلیل عاملی برای کاهش تعداد متغیرها، زمانیکه تعداد متغیرها زیاد می باشد و اتخاب بهترین ترکیب از متغیرها استفاده می کند.
  • تحلیل خوشه ای(Cluster Analysis): این روش آماری برای جدا کردن اشیاء به گروههای خاص که متقابلا منحصر بفرد هستند اما در فطرت همگن هستند بکار می رود. این فرایند شبیه چیزی است که اغلب در تقسیم بندی بازار اتفاق می افتد، یعنی محقق بازار به شباهت هایی که گروه بندی مصرف کنندگان را تسهیل و صفاتی که بخش بازار را متمایز می کند علاقمندند.
  • تجزیه و تحلیل پیوسته(Conjoint Analysis): این روش آماری برای درک ترجیحات مصرف کنند با توجه به پیشنهادات بازاریابی مختلف استفاده می شود. برای محقق بازار دو بعد دارای اهمیت می باشد: (1) استنتاج کارکرد سودمندی هر صفت و (2) اهمیت نسبی صفت ترجیحی مصرف کننده.
  • مقیاس گذاری چند بعدی(Multidimensional Scaling): این دسته از روشهای استفاده شده در تهیه نقشه های ادراکی برندها یا محصولات رقیب را نشان می دهد. برای مثال در مقیاس گذاری چندگانه، برندها در فضایی از صفات که فاصله برندها عدم تشابه را نشان می دهد نمایش داده می شوند. مثالی کاربردی از مقیاس گذاری چند بعدی در تحقیقات بازار به تولید کنندگان قهوه در لیوان یکبار مصرف نشان می دهد که در برندهای مختلف در فضای چند بعدی از صفات شامل مقدار بو داده شدن، تعدد طعم ها، کانال های توزیع و گزینه های بسته بندی چگونه قرار می گیرند.

درباره ی taghiloo.sh@gmail.com

مطلب پیشنهادی

موتور جستجو چطور کار می کند؟

موتور جستجو چطور کار می کند؟ زمانی که بدنبال نزدیکترین کافی شاپ در موتور جستجو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *