خانه / تحقیقات بازار / ارائه و انتشار یافته ها

ارائه و انتشار یافته ها

مرحله پنجم: ارائه و انتشار یافته ها

این مرحله است که در تحقیقات بازار همه منتظر آن هستند: به اشتراک گذاشتن یافته های تحقیق.

ارائه یا انتشار یافته

تعدادی سوال وجود دارد که یک محقق بازار باید قبل از نوشتن یک گزارش و یا ایجاد یک ارائه برای به اشتراک گذاشتن یافته های پژوهش بپرسد. این پرسش ها هر زمانیکه نتایجی برای گزارش یا انتشار وجود دارد باید سوال، وپاسخ داده شوند. بسیاری از سوالات همانهایی هستند که گوینده در ارتباطات شفاهی و موقعیت رودررو به آنها توجه می کند. تفاوت اصلی در این است که محقق به جای آنکه مخاطبان خود را رودرو ببیند، باید آنها را تصور کند.

مخاطبان خود را بشناسید

هنگامی که یافته های پژوهش به فرم نوشتاری ارائه می شود، نمی توان متوجه میزان توجه و تمرکز مخاطب شد. زمانیکه مخاطب رودرروی شماست، محقق دقیقا متوجه می شود که چه زمانی مخاطب به او توجه می کند. محقق باید داده ها را با اهدافی که افراد برای دستیابی به نتایج دارند، ارتباط دهد. به عبارت دیگر، محقق باید به صورت نامحسوس دلایل ارتباط را به مخاطبان بگوید.

واژگان باید جوری انتخاب شوند تا در گوش و مغز شنونده راحت تر بمانند. مگر در مواردی که مخاطب دارای دانش فنی می باشد، محقق باید از به کاربردن اصطلاحات خیلی فنی اجتناب کند. بیشتر مخاطبین شما فقط سه چیز از گزارش شما به یاد خواهند داشت.

مسائل مهم را برجسته سازید

دلیل اصلی تحقیق را در بالای صفحه ذکر کنید. با این کار از اینکه مخاطب به دنبال موضوع اساسی بگردد جلوگیری کرده و توجه او را به تمام گزارش جلب می کنید. این بدین دلیل نیست که متدلوژی یا پیشینه تئوری مهم نیست بلکه باید به این موضوع توجه داشت که بسیاری از مشتریان تحقیقات بازار به این مسائل علاقه ی کمتری دارند. و مطمئن باشید اگر کسی علاقه به این موضوعات داشته باشد خودش از شما در مورد آن سوال خواهد کرد.

مطمئن شوید که توصیه های شما عملی هستند

هر توصیه عملی و رویه ای را پررنگ کنید. مشتریان انتظار دارند بدانند که این یافته ها و نتایج چطور به راه حل های عملی تبدیل می شوند و این یافته ها چطور در تصمیم گیری کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. اگر در راه حل به صرف منابع اضافی اشاره می شود باید محل تامین منابع مورد استفاده به صراحت بیان شوند.

قبل از بریدن دوبار اندازه بگیرید

مهم است که قبل از ارائه یافته های تحقیق تمرین کنید. آیا ارائه شما به طور رسمی و ساخت یافته خواهد بود یا به صورت بحث و گفتگو پیش خواهد رفت؟

از اینکه چه می خواهید بگویید و گفتن آن چقدر زمان می برد آگاه باشید. و سرعت ارائه مطالب را تنظیم کنید. تاثیر مخاطبان و اینکه چقدر سوال خواهند پرسید را در نظر بگیرید. همچنین آمادگی بحث بیشتر در مورد موضوع و اجرای آن را برای مخاطبین علاقمند داشته باشید.

نمایش داده های تصویری را بهینه سازید

مثل یک مبلغ فکر کنید. هنگامی که محقق بازار داده ها را ارائه می کند هدف باید ارائه شفاف و جذاب آن در حد امکان باشد. داده ها می توانند به صورتی زیبا ارائه شوند. اطمینان یابید جدل ها از فاصله مناسب قابل خواندن هستند. باید بتوانید داده ها را با کسانی که می خواهند نگاه دقیق تری بر روی داده ها داشته باشند، به اشتراک بگذارید.

تمام توان خود را در تهیه پاورپوینت به کار گیرید

ارائه پاورپوینت شما باید به صورت جالب با فونت و رنگ مناسب باشد. این تمامی نمایش از کار شما است. باید همه قادر باشند توانمندی و استعداد شما را ببینند. سعی کنید اطلاعات مفید و مختصر را در آن ارائه دهید.

درباره ی taghiloo.sh@gmail.com

مطلب پیشنهادی

موتور جستجو چطور کار می کند؟

موتور جستجو چطور کار می کند؟ زمانی که بدنبال نزدیکترین کافی شاپ در موتور جستجو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *