خانه / تحقیقات بازار / موتور جستجو چطور کار می کند؟

موتور جستجو چطور کار می کند؟

موتور جستجو چطور کار می کند؟

زمانی که بدنبال نزدیکترین کافی شاپ در موتور جستجو هستید احتمالاً به تکنولوژی آن فکر نمی کنید. اما بعداً شاید به این فکر کنید که  موتور جستجو چطور این کار را انجام داد؟ چطور انقدر سریع در کل اینترنت دسته بندی و نتایجی که روی صفحه می بینید را انتخاب کرد؟

هر موتور جستجو از برنامه های نرم افزاری خود استفاده می کند، اما روش کار آنها یکسان می باشد. تمامی آنها 3 کار زیر را انجام می دهند:

  • محتوایی که اجازه دیدن آن دارند را مطالعه و بررسی می کنند. به این کار خزیدن[1] می گویند.
  • هر قطعه از محتوا را طبقه بندی می کنند. این کار را شاخص گذاری[2] می نامند.
  • تصمیم می گیرند که کدام محتوا برای کاربر مفید تر است. که آن را رتبه بندی[3] می خوانند.

موتور های جستجو در اینترنت می خزند تا محتوایی مانند صفحات وب، تصاویر و فیلم پیدا کنند. هر موتور جستجو برنامه های کامپیوتری به نام بت ها (مخفف ربات[4] ها)، خزنده[5] ها و عنکبوت[6] ها برای پیمودن راه خود در صفحات وب استفاده می کنند.

رباتها با استفاده از دنبال کردن لینک ها به دیگر صفحات، از صفحه ای به صفحه دیگر می پرند. این رباتها هیچ گاه متوقف نمی شوند. تنها هدف آنها مشاهده و مشاهده مجدد صفحات برای پیدا کردن لینک های جدید و محتوای جدید برای استفاده در شاخص گذاری می باشد.

شاخص گذاری بخش دوم این فرایند می باشد. شاخص، لیست عظیمی از تمامی صفحات وب و محتوای پیدا شده توسط رباتها می باشد. موتور جستجو از این نمایه به عنوان منبع اطلاعات نمایش داده شده در صفحه نتایج جستجو استفاده می کند. اما تمام چیزهایی که موتور جستجو پیدا می کند شاخص گذاری نمی شوند. برای مثال ممکن است موتور جستجو نسخه های متعددی از یک قطعه محتوای یکسان پیدا کند که در صفحات مختلف قرار گرفته است. حتماً این سوال برایتان پیش می آید که چطور ممکن است این اتفاق رخ دهد. برای مثال ممکن است بدنبال یک مایکروویو باشید. و متوجه شوید که مایکروویو ایکس شرح یکسانی را در سایت خرده فروشان اصلی دارد. شرح احتمالاً از سوی تولید کننده ارائه شده است. زمانیکه موتور جستجو تصمیم می گیرد که شاخص گذاری کند نیازی به تکرار نمی بیند و بعید است که تمامی صفحه ها شاخص گذاری شوند.

بنابراین اگر صاحب یک خرده فروشی لوازم خانگی هستید بهتر است شرح مایکروویو ایکس را خودتان بنویسید و در سایت قرار دهید.

زمانیکه چیزی در عبارت جستجو تایپ می کنید، موتور جستجو کلمات و عبارات شما را با شاخص های خود مقایسه می کند و بدنبال نتایج مطابق آن می گردد. مثلاً موتور جستجو 230 میلیون نتیجه مطابق می یابد. اکنون نوبت آخرین بخش وظیفه موتور جستجو یعنی رتبه بندی می باشد.

روشی که موتورهای جستجو صفحات را دسته بندی می کنند یک راز است. صدها روش برای موتورهای جستجو برای مشخص کردن رتبه شامل کلمات روی صفحه، تعداد لینک های وب سایت های دیگر به آن و جدید بودن محتوا وجود دارد. اما بدون توجه به فرمولی که برای تعیین رتبه استفاده می کنند، هدف یکی است، تلاش برای اتصال کاربر به چیزی که دنبال آن است.

برخی از کارهایی که برای بهبود وب سایت و دستیابی به مشتریان بالقوه می توانید انجام دهید عبارتند از:

  1. در محتوای وب سیات خود به جنبه های منحصربفرد کار خود اشاره کنید.
  2. مطمئن شوید که در نقشه گوگل[7] ظاهر می شوید.
  3. سعی کنید که وب سایتهای مربوط به طرفداران محصولات مشابه خود را بررسی کنید.

[1] Crawling

[2] Indexing

[3] Ranking

[4] Robot

[5] Crawler

[6] Spider

[7] Google Map

درباره ی taghiloo.sh@gmail.com

مطلب پیشنهادی

ایجاد یک کسب‌وکار آنلاین موفق

ایجاد یک کسب‌وکار آنلاین موفق با تمرکز بر نیازهای مشتری، 10C کلید فروش و موفقیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *